STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Opracował: Stanisław Wójcik
OCHRONA MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM
w Ośrodku Szkolenia Kierowców Lider w Krakowie
(wersja skrócona)
Jednym z najważniejszych celów działania naszego Ośrodka jest chronienie Was przed różnymi formami przemocy, przeciwdziałanie wszelkiej dyskryminacji oraz budowanie przez nasz Ośrodek bezpiecznego i przyjaznego Wam środowiska.
Oznacza to, że każdy pracownik Ośrodka ma obowiązek troszczenia się o Wasze dobro
i bezpieczeństwo oraz udzieli Wam pomocy, zgodnie ze swoimi kompetencjami.
Zadania te precyzuje dokument „Standardy ochrony małoletnich”.
Został on skonstruowany jako zbiór zasad i procedur postępowania, z których możecie skorzystać w sytuacjach zagrożenia Waszego bezpieczeństwa lub podejrzenia czy przypuszczenia, że takie sytuacje Wam zagrażają.
Poniżej prezentujemy informację o tym, w jaki sposób macie postępować w sytuacjach, gdy ktoś na terenie naszego Ośrodka wyrządza Wam krzywdę lub chcecie fakt doznania różnego rodzaju krzywdy zgłosić pracownikom naszego Ośrodka.
Rodzaj krzywdy |
Stosowana wobec Ciebie przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna |
Ktoś przez DŁUŻSZY CZAS stosuje wobec Ciebie przemoc lub jest agresywny, nęka Cię w różny sposób, np. stosuje:
Przemoc fizyczną: atak, napastowanie seksualne, nadużywanie swojej przewagi nad Tobą, fizyczne zaczepki lub dokuczanie, zmuszanie Cię do robienia nieprzyjemnych rzeczy, rzucanie w Ciebie przedmiotami.
Przemoc słowną: obelgi, bezpośrednie obrażanie, plotki i obraźliwe żarty, groźby. Przemoc słowna może być także wymierzona w Twoją rodzinę i w przyjaciół po to, aby jeszcze bardziej Ci dokuczyć.
Przemoc psychiczną: poniżanie, wykluczanie/izolacja/milczenie, obraźliwe pisanie na ścianach (np. w toalecie lub na korytarzu), wulgarne gesty, śledzenie/szpiegowanie, obraźliwe SMS-y i MMS-y, wiadomości na forach internetowych; telefony i e-maile (zawierające groźby, poniżające, wulgarne, zastraszające); niszczenie rzeczy należących do Ciebie.
Ścieżka postępowania |
-
Jeśli nie czujesz się bezpiecznie, powiedz o tym pracownikowi Ośrodka. Przedstaw mu sytuację, a jeśli masz świadków przemocy stosowanej wobec Ciebie, poinformuj go o tym. Poproś o reakcję, wsparcie i pomoc. Poinformuj także rodziców o tym, co Cię spotyka.
-
Pracownik, do którego się zgłosiłeś, podejmie działania, mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Działania te może podjąć we współpracy z rodzicami, jeśli wyrażą oni wolę uczestniczenia w postępowaniu wyjaśniającym.
-
Po wyjaśnieniu okoliczności i ustaleniu rodzaju zachowań przemocowych wobec Ciebie, wysłuchaniu wyjaśnień ich sprawcy/sprawców przemocy, pracownik Ośrodka podejmie stosowne działania, poinformuje o tym ich rodziców i (jeśli zajdzie taka konieczność) policję.
Rodzaj krzywdy |
Ktoś celowo zniszczył lub przywłaszczył sobie Twoje rzeczy. |
Ktoś (osoba Ci znana lub nieznana) okradł Cię, przywłaszczył sobie rzecz, która należała do Ciebie. Ktoś celowo zniszczył rzeczy należące do Ciebie.
Ścieżka postępowania |
-
Zgłoś zdarzenie kradzieży lub zniszczenia Twoich rzeczy pracownikowi Ośrodka - przedstaw mu, kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach to się stało. Poinformuj o ewentualnych świadkach zdarzenia.
-
Powiedz o tym zdarzeniu swoim rodzicom.
-
Pracownicy Ośrodka podejmą działania wyjaśniające. Jeżeli sprawca celowego zniszczenia lub kradzieży Twojej rzeczy zostanie ustalony lub wskazany, pracownicy Ośrodka poinformują o tym jego rodziców oraz (jeśli zajdzie taka konieczność) policję
Rodzaj krzywdy |
Przemoc domowa, której doświadczasz. |
Przemoc domowa – to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające twoje prawa lub dobra osobiste, w szczególności:
-
narażające Cię na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
-
naruszające Twoją godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną – np. namawianie lub zmuszanie Cię przez dorosłego do uczestniczenia w prawnie zabronionych czynnościach seksualnych,
-
powodujące szkody na Twoim zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące Twoje cierpienie,
-
ograniczające lub pozbawiające Cię dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
-
istotnie naruszające Twoją prywatność lub wzbudzające u Ciebie poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia.
W przypadku uzyskania informacji o krzywdzeniu Ciebie lub potwierdzenia się podejrzeń, że jesteś w domu krzywdzony, pracownicy naszego Ośrodka podejmą wymagane prawem, chroniące Cię działania.
Ścieżka postępowania |
-
Możesz ujawnić pracownikowi Ośrodka, do którego masz zaufanie, że dzieje Ci się krzywda i poprosić go o pomoc w tej trudnej dla Ciebie sytuacji.
Może wystąpić również przypadek, że pracownik obserwując Cię, podejrzewa, że jesteś krzywdzony, chociaż mu tego nie zgłosiłeś. W tej sytuacji pracownik przeprowadzi rozmowę z Tobą oraz Twoimi rodzicami/prawnymi opiekunami, w celu zweryfikowania podejrzeń.
-
Po uzyskaniu informacji od Ciebie pracownik Ośrodka podejmie interwencję w Twojej sprawie: zbierze od Ciebie informacje na temat krzywdy, której doświadczyłeś – ustali jej formy i okoliczności. Rozmowa z Tobą będzie podstawą do oceny stopnia zagrożenia Twojego bezpieczeństwa.
-
Pracownik Ośrodka wspólnie z Twoimi rodzicami (lub jednym z nich, tym, który Cię nie krzywdzi) podejmie stosowne, zgodne z zakresem swoich kompetencji działania, mające na celu Twoją ochronę.
Uwaga!
-
Gdyby prowadzone przez Ośrodek działania nie byłyby wystarczające do zapewnienia Ci pomocy, której potrzebujesz, Ośrodek nawiąże współpracę z instytucjami pomocowymi.
-
W sprawach trudnych lub związanych z popełnieniem przestępstwa, pracownik Ośrodka powiadomi sąd rodzinny.
-
W sytuacjach bezpośrednio zagrażających Twojemu zdrowiu lub życiu, pracownik Ośrodka powiadomi policję lub prokuraturę rejonową.
Pamiętaj!
Każde zachowanie o charakterze przemocowym, również seksualnym, wobec osoby małoletniej jest przestępstwem. Ośrodek ma obowiązek zgłosić sprawę wykorzystywania seksualnego osoby małoletniej na policję.
Rodzaj krzywdy |
Jesteś przez kogoś nierówno traktowany, dyskryminowany. |
Dyskryminacja to nierówne, gorsze traktowanie kogoś ze względu na jakąś cechę. Powodem dyskryminacji są najczęściej: płeć, wiek, rasa, niepełnosprawność, orientacja seksualna, cechy fizyczne, religia, przynależność do grupy etnicznej, narodowej lub społeczno-kulturowej, przekonania polityczne lub inne przekonania, a także status materialny i pochodzenie społeczne. Przejawy dyskryminacji są różne – np. ktoś wyśmiewa się, drwi, szydzi, prześladuje Cię z powodu Twojego wyglądu, zachowania, poglądów, pochodzenia, statusu materialnego, płci, orientacji seksualnej lub z jakiejkolwiek innej przyczyny.
Ścieżka postępowania |
-
Porozmawiaj o tym z pracownikiem Ośrodka, któremu ufasz - opowiedz szczerze o tym, czego, z jakiego powodu i od kogo doświadczyłeś dyskryminacji. To trudna dla Ciebie sytuacja, więc nie obawiaj się poprosić pracownika Ośrodka o pomoc i interwencję w tej sprawie.
-
Poinformuj także swoich rodziców o całej sytuacji, przedstaw im wszystkie okoliczności zdarzenia.
-
Pracownicy Ośrodka podejmą działania wyjaśniające okoliczności zdarzenia, zmierzające do określenia jego znaczenia dla Ciebie oraz ustalenia sprawcy/sprawców Twojej krzywdy.
-
Po ustaleniu okoliczności zdarzenia oraz jego sprawców poinformują o tym ich rodziców (jeśli zajdzie taka konieczność) szkołę, do której sprawcy uczęszczają.
Rodzaj krzywdy |
Doświadczyłeś różnych form przemocy w sieci. |
Cyberprzemoc ma miejsce wtedy, gdy doświadczyłeś przemocy w sieci w jakiejkolwiek formie – nękania, straszenia, szantażowania z użyciem sieci, publikowania lub rozsyłania ośmieszających, kompromitujących Cię informacji, zdjęć, filmów z użyciem sieci. Cyberprzemocą jest również podszywanie się kogoś w sieci pod Ciebie wbrew Twojej woli.
Ścieżka postępowania |
-
Postaraj się zabezpieczyć dowody przemocy stosowanej wobec Ciebie w sieci.
-
Zgłoś ten fakt pracownikowi Ośrodka oraz swoim rodzicom.
Pracownik Ośrodka wysłucha Cię oraz przeanalizuje dowody, które dostarczysz.
-
Jeśli masz świadków doświadczanej przez Ciebie cyberprzemocy, powiedz o nich pracownikowi Ośrodka. Identyfikacja sprawcy często jest możliwa dzięki zebranym materiałom – wynikom rozmów z osobą zgłaszającą cyberprzemoc i analizie zebranych z sieci dowodów.
-
Pracownik Ośrodka wspólnie z Tobą i Twoimi rodzicami oceni, czy zdarzenie wyczerpuje znamiona cyberprzemocy, czy jest np. niezbyt udanym żartem.
-
Po dokonaniu analizy dowodów i ustaleniu okoliczności cyberprzemocy pracownik Ośrodka podejmie działania mające na celu ustalenie sprawcy cyberprzemocy.
Pamiętaj:
-
Nie jesteś winien/winna zaistniałej sytuacji i nikt nie ma prawa zachowywać się wobec Ciebie w ten sposób.
-
Pomoc, którą otrzymasz ze strony pracowników Ośrodka nie kończy się w momencie zakończenia procedur ustalenia sprawcy i przekazania sprawy szkole, do której sprawca uczęszcza.
-
Pracownicy Ośrodka będą w sposób szczególny czuwać nad Twoim bezpieczeństwem i zwracać uwagę, czy nie są podejmowane wobec Ciebie dalsze działania przemocowe.
Rodzaj krzywdy |
Ktoś wysyła Ci w Internecie treści szkodliwe, nielegalne i niepożądane. |
Są to treści, które mogą wywołać u Ciebie negatywne emocje i które promują czy też po prostu przedstawiają niebezpieczne albo niezgodne z prawem zachowania.
Są to treści nawołujące do samookaleczeń, samobójstw, zachowań szkodliwych dla zdrowia, treści dyskryminacyjne, promujące wrogość, nienawiść, treści pornograficzne dostępne bez żadnego ostrzeżenia, fake newsy - fałszywe wiadomości.
Pamiętaj, że sprawcą jest osoba, która udostępniła szkodliwe treści lub twórca tych treści.
Ścieżka postępowania |
-
Zgłoś ten fakt rodzicom oraz pracownikowi Ośrodka któremu ufasz.
-
W miarę swoich możliwości i umiejętności zabezpiecz dowody. Skorzystaj z pomocy rodziców. Jeśli masz świadków zdarzenia, poinformuj o nich pracownika Ośrodka.
Zabezpieczenie dowodów jest przede wszystkim zadaniem Twoich rodziców lub opiekunów prawnych. Dowody odgrywają kluczowe znaczenie w identyfikacji sprawców.
-
Pracownik Ośrodka powiadomi Twoich rodziców o zaistniałym zdarzeniu.
-
We współpracy z nimi, po dokonaniu analizy dowodów, ustali okoliczności uzyskania przez Ciebie dostępu do szkodliwych treści.
-
Jeżeli wysyłane do Ciebie treści można bezpośrednio powiązać z uczniami określonej szkoły, pracownik Ośrodka przekażę informację o zdarzeniu tej szkole. Szkoła podejmie zgodne z jej statutem działania mające na celu ustalenie sprawcy i zastosowanie wobec niego ustalonych w statucie środków dyscyplinujących.
-
Jeżeli upowszechniane treści naruszały obowiązujące prawo, Ośrodek złoży zawiadomienie na policję.
Rodzaj krzywdy |
Ktoś naruszył Twoją prywatność – nieodpowiednio lub niezgodnie z prawem wykorzystał w sieci Twoje dane osobowe lub wizerunek.
|
Ścieżka postępowania |
-
Zgłoś ten fakt rodzicom oraz pracownikowi Ośrodka, któremu ufasz. Przedstaw mu sytuację (szczegóły sprawy), okoliczności naruszenia Twoich praw.
-
W miarę swoich możliwości i umiejętności lub przy pomocy rodziców zabezpiecz dowody – materiały świadczące o wystąpieniu nieodpowiedniego lub niedozwolonego prawem działania – w formie elektronicznej (e-mail, zrzut ekranu, konwersacja w komunikatorze lub mms/sms).
Zabezpieczenie dowodów jest przede wszystkim zadaniem Twoich rodziców lub opiekunów prawnych. Dowody odgrywają kluczowe znaczenie w identyfikacji sprawców.
Uwaga!
Zebrane dowody muszą jasno wskazywać na konkretnego sprawcę oraz na to,
że sprawca świadomie zmierzał do wyrządzenia Ci szkody majątkowej lub osobistej.
-
Jeśli masz świadków zdarzenia, poinformuj o nich pracownika Ośrodka.
-
Pracownik Ośrodka powiadomi Twoich rodziców o zaistniałym zdarzeniu.
-
We współpracy z nimi, po dokonaniu analizy dowodów oraz treści Twojego zgłoszenia ustali okoliczności naruszenia Twojej prywatności.
-
Dokonaj zmian identyfikujących Cię w sieci – powinni być przy tym Twoi rodzice.
-
Jeżeli sprawcę/sprawców naruszenia Twojej prywatności można bezpośrednio powiązać z uczniami określonej szkoły, pracownik Ośrodka może przekazać informację
o zdarzeniu tej szkole.
-
Jeżeli faktu naruszenia Twojej prywatności nie można bezpośrednio powiązać
z uczniami jakiejkolwiek szkoły, pracownik Ośrodka w porozumieniu z Twoimi rodzicami może przekazać dowody policji.
W takiej sytuacji identyfikacji sprawcy dokonuje policja.
Rodzaj krzywdy |
Nawiązałeś niebezpieczne kontakty w Internecie. |
W przypadkach niebezpiecznych kontaktów inicjowanych w Internecie może dochodzić do zagrożenia Twojego życia i zdrowia, a także szantażu i przymusu realizacji czynności seksualnych.
Ścieżka postępowania |
Jeśli Twoi rodzice lub opiekunowie prawni zgłoszą w Ośrodku taki problem związany
z Tobą lub zrobisz to Ty sam:
-
Opowiedz o nim dokładnie rodzicom oraz pracownikowi Ośrodka, któremu ufasz.
-
Zbierz dowody dostępne w formie elektronicznej (zapisy rozmów w komunikatorach, na portalach społecznościowych; zrzuty ekranowe, zdjęcia, wiadomości e-mail). Zabezpiecz te dowody.
-
Przekaż dowody pracownikowi Ośrodka i rodzicom. Od chwili przekazania Ośrodkowi przez Ciebie i rodziców dowodów, to ona we współpracy z rodzicami zgłasza sprawę policji w celu ustalenia sprawcy. I to policja prowadzi dalsze dochodzenie w Twojej sprawie.
Uwaga!
Nie podejmuj samodzielnych działań w celu dotarcia do sprawcy – to zadanie policji. Nie próbuj bezpośrednio kontaktować się ze sprawcą.
Gdzie możesz się zgłosić gdy Twoje prawa są łamane
Jeśli znacie kogoś, kto potrzebuje pomocy lub sami znajdujecie się w trudnej sytuacji, możecie skontaktować się z policją (numer 112) oraz instytucjami niosącymi pomoc dzieciom. Oto niektóre z nich:
116111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;
800121212 – Dziecięcy telefon zaufania, prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wersja pełna)
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
ustanowione przez Ośrodek Szkolenia Kierowców LIDER w Krakowie
Podstawy prawne:
-
Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępstw na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t. j. Dz.U. 2024 r. poz. 560)
-
Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1781)
-
Konwencja o prawach dziecka (Dz. U. 1991 r. nr 120 poz. 526)
-
Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2012 poz. 1169)
Opracowanie:
Obowiązują od dnia 01.06.2025r. 1. Stanisław Wójcik
Spis treści
Rozdział 1
Informacje ogólne
-
Wprowadzenie
-
Słowniczek pojęć
Rozdział 2
Standardy ochrony małoletnich
Rozdział 3
Zasady ochrony małoletnich przed krzywdzeniem obowiązujące w OSK LIDER w Krakowie
-
Zasady ochrony małoletnich przed krzywdzeniem obowiązujące w OSK LIDER w Krakowie
-
Zasady zatrudniania pracowników w OSK LIDER w Krakowie oraz dopuszczania do kontaktu innych osób z małoletnimi
-
Zasady bezpiecznych relacji małoletnich i personelu
-
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internetu oraz ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami z sieci
-
Zasady ochrony wizerunku małoletniego
-
Zasady ochrony danych osobowych małoletnich
Rozdział 4
Procedury reagowania w przypadku wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego
-
Postępowanie w przypadku podejrzenia lub zaistnienia „cyberprzemocy”.
-
Postępowanie w przypadku informacji o dostępie przez małoletniego do treści szkodliwych, niepożądanych, nielegalnych.
-
Postępowanie w przypadku naruszenia prywatności dotyczące nieodpowiedniego bądź niezgodnego z prawem wykorzystania danych osobowych lub wizerunku małoletniego.
-
Postępowanie w przypadku uzyskania informacji o nawiązywaniu przez małoletniego niebezpiecznych kontaktów w Internecie – uwodzenie, zagrożenie pedofilią.
-
Postępowanie w przypadku wystąpienia różnych form agresji i przemocy wobec małoletniego.
Rozdział 5
Organizacja procesu ochrony małoletnich
-
Obowiązki Ośrodka w zakresie wdrażania „Standardów ochrony małoletnich”
-
Przygotowanie personelu do stosowania „Standardów ochrony małoletnich” oraz dokumentowanie tej czynności
-
Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń podejrzenia lub krzywdzenia
-
Dokumentowanie zdarzeń podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich
i archiwizowanie wytworzonej dokumentacji -
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniemu po ujawnieniu krzywdzenia
-
Udostępnianie „Standardów ochrony małoletnich”
-
Zasady przeglądu i aktualizowania dokumentu „Standardy ochrony małoletnich”
Rozdział 1
Informacje ogólne
-
WPROWADZENIE
„Standardy ochrony małoletnich, ustanowione przez Ośrodek Szkolenia Kierowców
LIDER w Krakowie, zwany dalej Ośrodkiem, są jednym z elementów systemowego rozwiązania ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i stanowią formę zabezpieczenia ich praw.
Niniejszy dokument określa standardy ochrony małoletnich, będące zbiorem zasad i procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa. Jego najważniejszym celem jest ochrona małoletnich przed różnymi formami przemocy oraz budowanie bezpiecznego
i przyjaznego środowiska w trakcie organizowanych przez Ośrodek zajęć.
W konstruowaniu „Standardów ochrony małoletnich” przyjęto następujące założenia:
-
W organizowanych przez Ośrodek zajęciach i kursach dla młodzieży nie zatrudnia się osób mogących zagrażać bezpieczeństwu małoletnich.
-
Osoby zatrudnione przez Ośrodek, które mają kontakt z młodzieżą, potrafią zdiagnozować symptomy ich krzywdzenia oraz podejmować interwencje w przypadku podejrzenia, że małoletni jest ofiarą przemocy na organizowanych przez Ośrodek zajęciach i kursach dla nieletnich kandydatów na kierowców.
-
Podejmowane przez Ośrodek postępowania są zorganizowane w sposób zapewniający małoletnim skuteczną ochronę i nie mogą naruszać praw dziecka, praw człowieka oraz bezpieczeństwa danych osobowych małoletnich.
-
Małoletni wiedzą, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami.<